Aktualności tłumaczeniowe

W drodze ze Szczecina do Poznania ciąg dalszy

2018-05-30 00:12:17, komentarzy: 0

I znów na drodze tłumacza technicznego z Poznania do Szczecina stanęły na drodze przeszkody. Tym razem nie były to powalone drzewa w – nomen omen - Rębuszu, lecz wykolejone węglarki na wiadukcie we Wronkach.  Od czwartku 10 maja, od momentu wykolejenia się pociągu, który zablokował i zdemolował jeden tor oraz spowodował czasowe zamknięcie całej linii kolejowej Poznań-Szczecin na odcinku od Wronek do następnej stacji, do soboty 12 maja pociągi notowały potężne opóźnienia, a autobusy komunikacji zastępczej pracowicie objeżdżały uszkodzony odcinek kolejowy. Jadąc w sobotę  (kilka chwil po odblokowaniu magistrali) mogłem na własne oczy ujrzeć skutki -  w postaci pogiętych jak zabawki stalowych wagonów. Jakaż to siła! Zapach smaru, nieustanna praca ekip usuwających węglarki, węgiel i pracujących nad przywróceniem. W poniedziałek w nocy , o dziwo , już nikt nie pracował. Pociągi poruszały się – i z pewnością dalej się poruszają, bo pisząc te słowa znajduje się dopiero blisko Dobiegniewa -  wahadłowo jednym torem.

Od strony Szczecina miejscem postojowym pociągów okazała się miejscowość Miały. Dwakroć stałem tam pociągiem, a piękne to miejsce, bo z jednej strony spogląda ku nam modrym okiem jezioro, a drugiej drzewostan bogaty ptasząt pełen ćwierkających i kląskających. Poznaj swój kraj, tłumaczu.

Tłumacz w drodze

Co może robić w pociągu ze Szczecina do Poznania tłumacz angielskiego? Jeśli bateria na to pozwala, albo przypadkowo znaleźliśmy gniazdka odpowiednie do zasilania laptopa a nie golarki, można popisać, „podciągnąć” trochę stron. Albo stworzyć równie miły tekst jak ten, który czytacie. Można zastanowić się nad losem języka polskiego, pełnego dziwnych wyrazów obcyh i zapożyczeń - nieuzasadnionych w wielu przypadkach, gdy polszczyzna podsuwa (może nie każdemu...) odpowiedniki w naszej mowie zadomowione.

Kategorie wpisu: tłumaczenia Szczecin
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator www - przetestuj za darmo